Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Artykuł:  Prawidłowe wykonanie podbudowy

Data dodania: 2018-10-28
wyślij wiadomość

Przy realizacji naszego wymarzonego bruku musimy pamiętać, że tylko prawidłowo przygotowana podbudowa może dać nam spokój na wiele lat i pewność, że nawierzchnia będzie płaska jak na samym początku bez kolein i dziur, a co przełoży się na wygodne użytkowanie.

żródło: moffijbruk.pl

Na samym początku musimy zadać sobie pytanie pod jaki tonaż ma być przygotowany nasz bruk i w zależności od tego wykorytować na odpowiednią głębokość . 


Pod 3.5tony  powinno się korytować od 30-35cm z czego 26cm to kruszywo o frakcji 0-31.5, potem 3cm podsypki i kostka o grubości 6 cm


Jednak może się okazać, że po ściągnięciu górnej warstwy ziemi zastaniemy mało stabilny grunt i wtedy należy go ustabilizować przez różnorakie  zabiegi np. wykorytowanie na 40 cm i zasypanie na około 15cm stabilizacją o sile 5 mp oraz jej  zagęszczenie  a następnie sypanie 16cm kruszywa ponowne zagęszczenie. 

Musimy pamiętać, iż prawidłowo zagęszczona podbudowa daje nam gwarancje, że układanie kostki betonowej czy też granitowej przebiegnie bez nieprzewidzianych niespodzianek.


W następnych artykułach postaram się bardziej dokładniej omówić prawidłowe etapy zagęszczania poszczególnych warstw podbudowy. Zachęcam również do pisania w komentarzach pytań na które w następnych artykułach postaram się odpowiedzieć. 

Artykuł:  Tyczenie spadków

Data dodania: 2017-09-12
wyślij wiadomość

blog budowlany - mojabudowa.pl

Dzisiaj chciałbym poruszyćtemat ustalania spadków oraz poziomów bruku przywłaściwym odprowadzaniu wody .

Na samym początku jeślijuż wiemy jakie oczekiwania ma klient oraz posiadamy projekt ułożenia kostki brukowej należy przystąpić do korytowania terenupod kostkę betonową w tym celu należy nabić szpilki ( metalowepręty) i za pomocą niwelatora nanieść odpowiednie wysokości naszpilki oraz zawiązać sznurki po obrysie terenu który ma byćwybrukowany.

Istnieje kilka zasad którychtrzeba się trzymać przy ustalaniu wysokości:


    Głównąwysokością przy podjazdach do garażujest wysokość posadzki w garażu chyba że nie ma jeszcze płyteklub innego materiału którym zostanie wyłożona posadzka wgarażu należy doliczyć do 1 cm w zależności jaki materiałzostanie zastosowany w garażu w taki sposób aby po ułożeniukostki nie było progu w linii bramy garażowej.

    Drugą wysokościąnajczęściej jest droga na którą wyjeżdżasię z posesji, jeśli okazuje się, że zamiast spadku od garażudo drogi jest spadek w drugą stronę należy zastosowaćodwodnienie liniowe przed linią bramy garażowej aby odprowadzaćwodę z podjazdu do kanału burzowego lubstudni chłonnej.

    Ważną zasadą przyustalaniu spadków jest aby wodę wszędzie odrzucać odbudynku jeśli jest to nie możliwe stosujemy różnegorodzaju odwodnienia liniowe lub kratki odprowadzające wodę.

Dzięki tym wysokościommamy już wyjście pod tyczenie wysokości ścieżekwokół budynku oraz trawnika. Ważną rzeczą jest jeśligaraż jest dużo niżej niż wyjście z domu trzeba będziezastosować stopnie. Ilość oraz wysokość stopni zależy odróżnicy wysokości. Przyjmuje się, że stopień powinienmieć wysokość od 16cm do 13 cm. Należy pamiętać przy tyczeniupodjazdów stosuje się 1.5% spadku a przy ścieżkach możnazastosować od 0.5% do 1%. Taras powinienmieć też spadek w granicach od 0,5% do 1%. Dopuszcza się większespadki które będą tylko na plusdziałać na korzyść bruku.


W przypadku sytuacji wktórych nie można ustalić jednolitych spadków należystosować tzw przełamania które pozwolą nam dowyprofilowania linii spływu wody w odpowiednim kierunku. Jednaknależy pamiętać, aby przełamania które zastosujemy niewypływały znaczące na pogorszeniewyglądu i płaszczyzny bruku.

2Komentarze
pol
Data dodania: 2018-03-30 00:58:16
spadek - wjazd na posesję
Witam.mam spadek terenu przy wjeździe na posesję (o tyle dobrze, że w stronę drogi)czy kostka betonowa na takim podjeździe (ze spadkiem) musi być układana w jakiś szczególny sposób, boję się o zimową porę i śnieg - że po prostu będę się ślizgał kołami samochodu.
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-24 19:44:15
Najważniejsza sprawa aby kostki została w poprzek ułożona w kierunku jazdy, a przy bardzo stromych wjazdach w zimie ratuje tylko sól i piasek no oczywiście odsnieżanie
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty

Artykuł:  Kostka Holland z fazą i bez fazy

Data dodania: 2017-09-07
wyślij wiadomość

blog budowlany - mojabudowa.pl


Na rynku jest masa przeróżnych kostekbetonowych jedną z nich jest Holland tzw. prostokąt kostka jaksama nazwa mówi pochodzi z Holandii gdzie większość ścieżek placów można zauważyć ze zostało wykonanewłaśnie z prostokątnej kostki.Podróżując po Holandii zauważymy, że prostokąty sąwszędzie czy to na budynkach, czy na drogach, ścieżkach, a jedynąróżnica jest materiał z którego ten prostokątnyklocek został wykonany. Możemy rozróżnićbruk klinkierowy, bruk betonowy czy nawet granit cięty na kształtprostokąta.



W Polsce jest wiele firm dostępnych któreprodukują Hollanda:

    • Libet

    • Betard

    • Polbruk

    • Bruk Bet

    • Kost Bet

    • Albet

    • Decbet

Oraz cała masa innych, ale wybór producenta tojuż własna decyzja każdego inwestora który planujezagospodarować przestrzeń kostką Holland.


Inwestorzy planując powierzchnie z bruku wybierająkolor odpowiadający własnym gustom, a dopiero potem natrafiają napytanie konsultanta z fazą czy bez, po czym następuje chwila ciszyi pytanie zwrotne: ”a która lepsza?”. I na to pytaniepostaram się Państwu odpowiedzieć.



Kostka fazowa Holland ma ścięte górnekrawędzie co wizualnie po ułożeniupodkreśla linie wzdłuż których zostały ułożone kostki wzależności od metody jaką firma oferująca usługi brukarskiewykorzystała. Rozróżniamy kilkametod ułożenia kostki:

    • standardowe – na cegiełkę

    • na jodełkę

    • 2 na 2

    • 2 na 1



Kostka fazowa w procesie zamulania czyli uzupełnianiaszczelin między kostkami jest łatwiejsza do zamulania samoistnego ztego względu, że gdy zostawimy drobny piasek pomiędzy fazami topod wpływem słońca, wiatru oraz deszczu piaseczek sam wejdzie wszczeliny, a w przypadku kostki bez fazowej taki proces jest dużotrudniejszy do uzyskania.

Drugą ważną rzeczą jest czy nasz Hollandma być wykorzystywany na parkingach przemysłowych czy placachprzeznaczonych do użytku publicznego. Bo jeśli kostka będzie wdrugim typie obiektów to jak najbardziej radzę kostkę bezfazową z tego względu, że jest dużo bardziej wygodniejsza dla zmasowanego ruchu samochodowego oraz pieszego, przez co że nie mafaz, drgania oraz hałas z ruchu samochodowym jest dużo mniejszy niżma to miejsce w przypadku kostki fazowej. W przypadku odśnieżaniana parkingach maszynowo przy kostce z fazą jest to o tyletrudniejsze, iż pługi najeżdżając na fazy potrafią je uszczerbić co w przypadku kostki bez fazowej jest trudniejszymzadaniem.

Trzecim argumentem decydującym o wyborze kostki zfazową czy bez jest aspekt wizualny, gdyż w przypadku kostki bezfazowej nie są tak bardzo uwydatnione linie ułożenia bruku i wpewnym momencie mamy wrażenie ze cały plac nam się zlewa wjednolity beton, co w przypadku kostki z fazą nie ma miejsca. Itylko wybór układu ułożenia kostki może podnieśćatrakcyjność naszego bruku.



Jeśli chodzi o samo ułożenie jednego rodzaju idrugiego nie ma praktycznie większej trudności, jedynym warunkiem w kostce bez fazowej jest prawidłowe zamulenie, pamiętając abyzachować równe szczeliny bo wprzypadku zagęszczania i podczas późniejszegoużytkowania krawędzie zaczną pękać przez co mocno bruk stracina wyglądzie. A wiadomo, że tylko prawidłowe układanie kostki betonowej da nam zamierzony efekt.



Więc podsumowując powyższy artykuł jeśli chcemymieć bruk bez fazowy musimy pamiętać o prawidłowym ułożeniukostki tak aby szczeliny pomiędzy nimi były w miarę równeoraz prawidłowo i szczelnie zamulone fugimiędzy nimi, a wszystko będzie w porządku. Jeśli zdecydujemy sięna kostkę z fazą dzięki której nasz bruk zyska unikatowyklimat musimy pamiętać, że w zimie mogą być drobne problemy zodśnieżaniem oraz Panie mogą miećdrobne problemy z chodzeniem w szpilkach, ale to wszystko są takieminusy które w codziennym użytkowaniu nie powinny byćuciążliwe dla zwykłego użytkownika.



Osobiście jak bym miał wybierać kostkę z fazą ibez fazy pod posesje prywatną wybrałbym kostkęz fazą gdyż jest dużo ciekawsza i urozmaica przestrzeń pod domem.

Wpis:  Witam wszystkich

Data dodania: 2017-09-06
wyślij wiadomość

Na początku chciałbym się z przyszłymi Czytelnikami mego bloga przywitać oraz opowiedzieć jakie treści będętutaj zamieszczać. Mam nadzieje, że forma bloga jaką Państwu zaprezentuje oraz informacje które się przydadzą i będą Państwo razem ze mną tworzyć ten blog.

Na początek będę umieszczał informacje,porady oraz  doradzę jaki materiał wybrać aby bruk spełnił wasze oczekiwania nawet po kilkunastu lat użytkowania . Bo mimo dość powszechnej opinii, że kostka betonowa jest na tyle prostym materiałem, że każdy bez problemu będzie wstanie ją ułożyć. Takie stwierdzenie jest bardzo błędne,gdyż by prawidłowo ułożyć kostkę betonową trzeba wsiąść pod uwagę takie parametry jak: 

    • Spadki,

    • głębokość korytowania

    • zastosowanie przełamań w celu odwrócenia biegu wody deszczowej

    • dobór frakcji kruszywa

    • dobór kostki betonowej

    • dobór grubości kostki betonowej

    • dobór materiału na podsypkę

    • oraz wybór wagi zagęszczarki uwzględniając rodzaj kostki betonowej

Sami widzimy, że tych parametrów jest trochę, ale to tak kropla w rzece gdyż resztę rzeczy postaram się przedstawić w kolejnych wpisach na naszym blogu.

Czekam na wasze sugestie oraz propozycje wpisów jakie Państwo chcieli by poruszyć.

4Komentarze
Data dodania: 2017-09-06 12:31:44
Ktora kostka jest najbardziej odporna na zabrudzenia. Nie lubię jak na kostce widac tluste plamy😒
odpowiedz
Data dodania: 2017-09-06 13:16:54
najbardziej odporna na tłuste plamy jest kostka granitowa wystarczy przetrzeć , przemyć i kostka jest jak nowa pozdrawiam
odpowiedz
Odpowiedź do dada88jablonki2g
pol
Data dodania: 2017-09-06 23:34:39
kostka holland bez fazy
Podoba mi się kostka holland bez fazy. Czy trudno ją układać? Czym różni się od kostki z fazą - chodzi mi o użytkowanie? Na co trzeba zwrócić uwagę przy jej układaniu?
odpowiedz
Data dodania: 2017-09-07 11:33:06
zapraszam do nowego artykułu
gdzie postarałem się wyjaśnić Pana pytania http://uslugibrukarskie.mojabudowa.pl/?id=232913
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty
uslugibrukarskie
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 9664
Komentarzy: 6
Obserwują: 4
On-line: 9
Wpisów: 2 Artykułów: 3 Galeria zdjęć: 5
ARCHIWUM WPISÓW

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 433
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń
Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów: 67097
Liczba wpisów: 222805
Liczba komentarzy: 903610
Liczba zdjęć: 681123
Liczba osób online: 365
usuń reklamy
Top 100 blogów

sprawdź listę 100 najczęściej odwiedzanych blogów.

sprawdź teraz
200 zł rabatu + dostawa gratis.
mojabudowakupon rabatowy